Den här affirmationsarmringen påminner dig i vardagen om att du är en kraftfull skapare av ditt liv. Och det börjar med att uppskatta allt som är gott redan idag, att vara tacksam. För det finns alltid något att uppskatt!
Text på ringen: Tack för allt gott. Mer, tack.
Armringen har en text och ett hänge med en hjärtformad ametist. Enligt folktron sägs ametisten stärka din intuition och hjälper dig i din andliga utveckling samt har en djupt lugnande inverkan.
Armringen kommer i en mörkblå organzapåse tillsammans med en liten folder som beskriver tankarna bakom smyckets tillblivelse, se texten i foldern längst ner.
Storlek Medium: Måttet längs med insidan av ringen är 20,5 cm. Bredden på själva ringen är 6 mm, tjocklek 3 mm. Av rostfritt nickelfritt stål 304 (högsta kvaliteten) och ädelsten (ametist).
OBS! Stenen är naturlig och kan ha variation i färgen, så alla ser inte ut exakt som på bilden.
Design: Carolina Gårdheim.
Stenar med goda krafter?
När många lägger in en positiv betydelse i något blir det som en affirmation, dvs skapande.
Du är skaparen av ditt liv
Detta affirmationsarmband har fötts ur viljan att i vardagen påminna mig själv om det som jag har funnit att vi alla är: Kraftfulla skapare av våra liv.
Texterna på armbanden i kollektionen är Jag skapar mitt liv, Lycka är bara en tanke bort, Jag väljer glädje, Jag lever mitt drömliv, Tack för allt gott. Mer, tack! och Jag har redan allt jag behöver. I min värld skapar vi själva vår lycka genom att fokusera på våra drömmar, välja glädje och kärlek och känna tacksamhet och tillit. Då får vi högre energi och kan bidra med gott på jorden.
Tack för att du finns och för att vi delar det här äventyret som kallas livet. Nu skapar vi nya mirakel!
Carolina Gårdheim